Aktualności

Aktualności

Biuletyn Zdrowie i Rodzina 1/2018 - zapraszamy do lektury!

13:38, 2018-01-17

Okładka Biuletyn 1/2018Zapraszamy do lektury pierwszego w tym roku numeru biuletynu "Zdrowie i Rodzina". W tym numerze między innymi:

- Superfood - żywność nadzwyczajna

- HIV - co to za wirus i co trzeba o nim wiedzieć?

- Położna podstawowej opieki zdrowotnej, jej rola i zadania

- Syndrom dziecka potrząsanego - dlaczego potrząsanie dzieckiem jest tak niebezpieczne?

Co jeszcze oferuje mieszkańcom Słupska projekt "Zdrowie - Mama i Ja" w ramach bezpłatnych programów profilaktyki zdrowotnej? Bezpłatne egzemplarze do nabycia są we wszystkich przychodniach rejonowych SPMZOZ w Słupsku, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Słonecznej oraz Urzędzie Miejskim w Centrum Obsługi Mieszkańców. Projekt finansowany jest przez Miasto Słupsk, a realizowany przez SPMZOZ w Słupsku.

Biuletyn Zdrowie i Rodzina 1/2018

 

Aktualności

Życzenia Świąteczne

08:17, 2017-12-20

813.1859.jpg

Aktualności

Podaruj "Zdrowe serce pod choinkę"

10:46, 2017-12-11

811.1846.jpg

więcej

Aktualności

Niemowlę w szkole

09:18, 2017-12-11

Dziecko w domuKarmienie dziecka, przewijanie, bujanie do snu ...... Nastolatkowie ze słupskich szkół mogą na weekend stać się rodzicami i zajmować się elektroniczną lalką wyglądającą i zachowującą się jak prawdziwy niemowlak.

Program edukacyjny „Dziecko w domu” prowadzony jest przez Maję Majchrzak – psychologa ze Szkoły Rodzenia projektu „Zdrowie – Mama i Ja”. Uczestniczą w nim uczniowie ostatnich klas gimnazjum oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Co ważne, udział w programie jest dobrowolny i rodzice młodych ludzi muszą wyrazić na to zgodę. Czemu ma służyć to, że nastolatkowie zajmują się lalkami - zachowującymi się jak żywe dzieci? Okazuje się, że uświadomienie młodym ludziom jak odpowiedzialna i absorbująca jest opieka nad małymi dziećmi może być najlepszym środkiem antykoncepcyjnym. Program ma na celu uświadomienie konsekwencji podejmowania zachowań seksualnych i skłonienie do przemyśleń na temat gotowości do posiadania własnego dziecka, uczy obowiązkowości, kształtuje empatię i poczucie odpowiedzialności.

Program aktualnie realizowany jest w I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Szarych Szeregów oraz V Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Deotymy. Szkoły zainteresowane przystąpieniem do udziału w programie prosimy o kontakt telefoniczny: 59 844 76 21 (Szkoła Rodzenia) lub 59 847 45 09 (koordynator projektu „Zdrowie – Mama i Ja”).

GALERIA ZDJĘĆ PROGRAMU "DZIECKO W DOMU"

Program „Dziecko w domu” jest częścią projektu „Zdrowie – Mama i Ja”. Projekt realizowany jest przez Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku, a finansowany przez Miasto Słupsk.

Aktualności

Nowy lekarz pediatra w Przychodni przy ulicy 11 Listopada 7

13:25, 2017-12-05

806.1786.jpgSzanowni Pacjenci, jest nam niezmiernie miło poinformować, że Poradnia Dziecięca Przychodni Rejonowej przy ulicy 11 Listopada 7 wzbogaciła się o nowego lekarza pediatrę z wieloletnim stażem – doktor Jolantę Bieniaś.

Zachęcamy do dokonywania wyboru lekarza w rejestracji przychodni.
Szczegółowe informacje i wzory dokumentów do pobrania znajdą Państwo w zakładce "Wybór lekarza POZ"

Aktualności

Zdrowie i Rodzina - odcinek 9

11:51, 2017-12-04

801.1784.jpgZapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka programu realizowanego przez Telewizję Słupsk w ramach projektu "Zdrowie - Mama i Ja". A w najnowszym odcinku m.in: jak odżywiać się w okresie zimowym, co słychać u Zdrowomocnych, rola położnej-środowiskowej, rozmowa z psychologiem - dowiadujemy się, że nasze wyczekiwane dziecko będzie chore, gdzie szukać wsparcia, jak sobie radzić?

Zdrowie i rodzina - odcinek 9

Aktualności

SPMZOZ partnerem projektu: „Znajdź pracę! Kierunek pielęgniarski na Akademii Pomorskiej w Słupsku = oferta dla Ciebie”

07:50, 2017-11-13

795.1751.jpgSamodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku uczestniczy w  projekcie partnerskim realizowanym przez Akademię Pomorską w Słupsku. Jego celem jest  poprawa jakości kształcenia na kierunku pielęgniarskim, wzrost absolwentów tego kierunku oraz zwiększenie liczby zatrudnionych pielęgniarek/pielęgniarzy w polskim systemie ochrony zdrowia.

W ramach projektu przyznawane będą m.in. stypendia dla studentów, organizowane ponadprogramowe praktyki, zwracane koszty dojazdu dla studentów poza miejscem odbywania praktyk.
Projekt realizowany będzie do 30 września 2019 roku, dofinansowanie wynosi 982 977,00 zł, w tym wkład UE 920 504,47 zł.

więcej

Aktualności

Weekendowe badania mammograficzne - 28-29 października (sobota/niedziela)

14:25, 2017-10-20

793.1743.jpg

Aktualności

Alergia czy nietolerancja pokarmowa?

14:21, 2017-10-20

792.1742.jpgNietolerancja czy alergia ?– to pytanie często zadajemy sobie, gdy dokuczają nam nawracające dolegliwości żołądkowo- jelitowe, ogólne osłabienie, nudności, bóle brzucha , wzdęcia i uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, nieuzasadniony przyrost lub ubytek masy ciała , trądzik , łuszczyca, atopowe zapalenie skóry a nawet dna moczanowa i przewlekłe bóle stawów.

Zachęcamy do wykonania testów , które pomogą postawić właściwą diagnozę i polepszyć komfort naszego życia. Badanie nadwrażliwości ( nietolerancji) pokarmowej wykonujemy oznaczając przeciwciała IgG4.

Nietolerancja pokarmowa jest reakcją układu odpornościowego na niektóre produkty spożywcze. Często tak się dzieje w zespołach chorobowych związanych z nieprawidłową funkcją jelit, gdy zachwiana zostaje bariera jelitowa i dochodzi do przenikania substancji pokarmowych do krwi. Dochodzi wtedy do produkcji przeciwciał ( IgG) przeciwko substancjom pokarmowym, które organizm uznaje za szkodliwe.  Często ma to miejsce w zespole jelita drażliwego czy  zespole przeciekającego jelita . Wykonywanie oznaczeń przeciwciał IgG4 ma też duże znaczenie w ocenie przebiegu immunoterapii ( ocena przeciwciał IgE wraz z IgG4) .

Zachęcamy do wykonania badań na alergie IgG4 w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej SPMZOZ w Słupsku, mieszczącym się w Przychodni Rejonowej przy ul. Tuwima 37.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji w godzinach  6:30 – 18:00. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu:
(59) 847-45-50

Aktualności

Różowy październik - Miesiąc Świadomości Raka Piersi

14:15, 2017-10-11

Samobadanie piersiCo roku październik obchodzony jest jako miesiąc walki z rakiem, szczególnie z rakiem piersi u kobiet. W tym czasie zachęcamy do badań profilaktycznych w szczególności wszystkie mieszkanki miasta Słupska i okolic.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym kobiet, co dotyczy krajów rozwiniętych i rozwijających się. Najnowsze dane epidemiologiczne wskazują, że w Polsce w 2014 roku odnotowano ponad 17 tysięcy nowych przypadków zachorowań na raka piersi oraz blisko 6 tysięcy zgonów z powodu wymienionego nowotworu. Dodatkowo, rak piersi – wśród wszystkich chorób nowotworowych – jest drugą, po raku płuca, przyczyną umieralności kobiet w Polsce.

Największą przeszkodą w walce z tym nowotworem złośliwym jest jego późna wykrywalność. Choroba ta wciąż stanowi w naszej mentalności pewnego rodzaju tabu, nie chce się o niej wiedzieć, a tym bardziej rozmawiać. Zbyt mało kobiet u nas w kraju ma świadomość tego, iż właściwa profilaktyka oraz szybkie wykrycie raka piersi może uratować życie.

W ramach projektu "Zdrowie - Mama i Ja" finansowanego przez Miasto Słupsk prowadzona jest edukacja w zakresie profilaktyki raka piersi. Na spotkaniach panie dowiadują się jak ważna jest profilaktyka, czym się rożni badanie USG od badania mammograficznego, oraz które panie kwalifikują się do bezpłatnego programu NFZ. Na fantomie panie ćwiczą naukę samobadania piersi. Dzięki możliwości dowolnego umieszczania guzków w fantomie, nauka jest bardziej urozmaicona. Takie spotkania mają również charakter motywujący kobiety do częstej samokontroli piersi  oraz korzystania z mammografii. Zachęcamy do kontaktu z Poradnią: 59 844 76 21 w celu umówienia spotkania indywidualnego lub grupowego dla firm i instytucji.

więcej
Elektroniczne zamówienie recepty Projekt dofinansowany z funduszy europejskich Projekt ZDROWIE - MAMA I JA Dla niepełnosprawnych Oceń nas