Aktualności

Aktualności

Wzrasta zachorowalność na odrę - zaszczep się!

08:14, 2018-06-21

867.2121.jpgOdra jest ostrą, wysoce zakaźną chorobą, zdolną do wywołania epidemii wśród osób nieszczepionych. Osoba chora na odrę zakaża średnio od 12 do 18 osób. Dla porównania osoba chora na grypę może zarazić do 4 osób, na ospę wietrzną lub świnkę - 7. Najlepszym sposobem zapobiegania zachorowaniom na odrę są szczepienia ochronne.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, iż w niektórych krajach Unii Europejskiej stwierdzono w bieżącym roku zwiększoną liczbę zachorowań na odrę. W okresie od stycznia do kwietnia 2018 r. najwięcej zachorowań wystąpiło we Francji – 2117 przypadków, Grecji – 1785, we Włoszech – 1241, Rumunii – 404 i w Niemczech – 198.

W związku z powyższym, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny rekomenduje zaszczepienie się wszystkim osobom nieuodpornionym oraz nieposiadających udokumentowanych szczepień przeciwko odrze, udających się do ww. krajów. Przeciwwskazaniami do szczepień są reakcja alergiczna na podaną wcześniej dawkę szczepionki lub na którykolwiek jej składnik, ciąża oraz niedobory odporności.  Ostatecznej kwalifikacji do szczepienia dokonuje lekarz. Zalecaną szczepionką jest szczepionka skojarzona przeciwko odrze, śwince i różyczce. Szczepionkę można stosować od 12 miesiąca życia. Szczepienie składa się z 2 dawek podawanych z minimalnym odstępem między nimi wynoszącym 4 tygodnie.

W Polsce szczepienia przeciwko odrze wprowadzono w 1975 r, , jednak zadowalającą wyszczepialność osiągnięto w latach 90- tych. Zgodnie z obowiązującym programem szczepień szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce podawana jest dzieciom w 13-14 miesiącu życia oraz w ramach szczepienia przypominającego w 10 roku życia. W związku z powyższym  szczególnie narażone na zachorowania są dzieci poniżej 1 roku życia oraz osoby dorosłe, zwłaszcza po 40 roku życia, nieuodpornione przeciwko odrze.

Zachęcamy do kontaktu i konsultacji z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej w Państwa przychodni.

więcej

Aktualności

Uśmiechnięty pacjent - wyróżnienie dla SPMZOZ w Słupsku!

09:08, 2018-06-19

Uśmiech Pacjenta BarlinekZ radością dzielimy się z Państwem informacją o otrzymaniu wyróżnienia dla SPMZOZ w Słupsku w II Ogólnopolskim Konkursie na Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta za „Klub rodzica i malucha” i imponującą ilość działań na rzecz integracji młodych rodziców oraz pomysłowe zwiększanie ich świadomości zdrowotnej.

W dniu 15 czerwca 2018 r. w Barlinku, w Pensjonacie Leśny Dom odbyła się uroczysta Gala rozdania nagród w II Ogólnopolskim Konkursie na Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta, której organizatorem była Fundacja Joy Aim z Barlinka. Wydarzenie objęte było patronatem  honorowym Rzecznika Praw Pacjenta i Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz patronatem  medialnym Dziennika Bałtyckiego, Info Szczecin i Ogólnopolskiego Przeglądu Medycznego.

Celem konkursu jest znalezienie jak najwięcej podmiotów leczniczych w Polsce, które stosują innowacyjne i oryginalne działania na rzecz zwiększenia zadowolenia i uśmiechu pacjenta oraz ich rozpowszechnianie tak, by dotarły do jeszcze większej liczby pacjentów. Priorytetem ZOZ UP jest także zwiększanie świadomości pacjentów, co do prawa do leczenia w miłych, przyjaznych i godziwych warunkach oraz przypomnienie, że potrzeby pacjenta w procesie powrotu do zdrowia są najważniejsze.

Podczas Gali Kamila Rogut-Szkudlarek zaprezentowała projekt „Ogólnopolski Konkurs ZOZ UP”, odbyło się bardzo ciekawe i inspirujące wystąpienie wykładowczyni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego  – Agnieszki Sopel oraz zaprezentowane zostały zgłoszenia 20 finalistów Konkursu. Następnie Zarząd Fundacji wraz z gośćmi honorowymi wręczył przyznane przez Radę Nagrody Wyróżnienia i statuetki. Tegoroczną edycję plebiscytu wygrała Poradnia Psychologiczna Fundacji Gajusz działająca przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Łodzi z projektem pt. „Edek”.

Poza pierwszymi trzema miejscami Fundacja wyróżniła również kilkanaście projektów z całej Polski. Wśród nich znalazł się Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku, który otrzymał wyróżnienie za „Klub rodzica i malucha” działający przy Szkole Rodzenia realizowanej w ramach projektu "Zdrowie - Mama i Ja". Wyróznienie odebrała koordynatorka projektu Justyna Ziętara.

Projekt „Zdrowie – Mama i Ja” realizowany jest przez Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku, a finansowany przez Miasto Słupsk.

więcej

Aktualności

Uroczyste zakończenie drugiej edycji Klubu Zdrowomocni

08:40, 2018-06-13

Grupa Zdrowomocnych IIW dniu 5 czerwca odbyło się uroczyste spotkanie Klubu Zdrowomocni, podczas którego uczestnikom zostały wręczone dyplomy podsumowujące kilkumiesięczną pracę nad zmianą swoich codziennych nawyków żywieniowych. Druga edycja Klubu rozpoczęła się pod koniec stycznia br., w której przez okres 6 miesięcy regularnie w spotkaniach uczestniczyło 35 osób. Największą nagrodą dla osób uczestniczących w klubowych spotkaniach są zgubione kilogramy oraz lepsze samopoczucie. Zmiany, których dokonali Klubowicze wymagały od nich ogromnego wysiłku i wytrwałości, a dokonali ich pod opieką specjalistów: dietetyka Magdaleny Tańskiej oraz doradcy żywieniowego Sylwii Laskowskiej z Poradni Promocji Zdrowia. Pomimo, że spotkania Klubu dobiegły końca to uczestnicy pozostają pod dalszą indywidualną kontrolą specjalistów. Kolejne programy zdrowotne w ramach Poradni dla mieszkańców Słupska zaplanowane są na jesień tego roku. Poradnia Promocji Zdrowia jest częścią projektu „Zdrowie Mama i Ja” finansowanego przez Miasto Słupsk. Projekt realizowany jest przez Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze spotkania.

więcej

Aktualności

Projekt "Zdrowie - Mama i Ja" w Ratuszu

11:27, 2018-06-05

Noc w RatuszuW sobotni wieczór 19 maja po raz czwarty w słupskim ratuszu mieszkańcy miasta mieli okazję wziąć udział w imprezie pn. Noc w Ratuszu. W tym dniu organizatorzy zaplanowali mnóstwo atrakcji i niespodzianek. Była to również okazja, aby po zmroku zwiedzić zabytkowe wnętrze i skorzystać z niecodziennej oferty kulturalno- rozrywkowej przygotowanej między innymi przez instytucje kultury, szkoły, uczelnie. Do udziału przyłączył się również projekt „Zdrowie – Mama i Ja”, który w holu I piętra budynku zaprezentował swoje działania edukacyjno – profilaktyczne w zakresie profilaktyki zdrowia i planowania rodziny prowadzonej w szkołach i przedszkolach. Psycholog Maja Majchrzak ze Szkoły Rodzenia prezentowała interaktywne lalki niemowląt RealCare Baby - realistyczne manekiny, które zachowują się jak prawdziwe niemowlęta. Lalki są narzędziem pracy specjalistów podczas edukacji na temat rodzicielstwa dla szkół ponadpodstawowych. Przy stanowisku projektu „Zdrowie – Mama i Ja” higienistka stomatologiczna Monika Admaczyk z Poradni Promocji Zdrowia zaprezentowała zwiedzającym ofertę edukacyjną z zakresu profilaktyki próchnicy jamy ustnej prowadzoną wśród najmłodszych dzieci.

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego docinka programu "Zdrowie i Rodzina", a w nim o udziale w Nocy w Ratuszu oraz relacja z Tygodnia Godnego Porodu w Szkole Rodzenia - ZDROWIE I RODZINA odc. 15

więcej

Aktualności

II Tydzień Godnego Porodu w Słupsku za nami - fotorelacja

10:55, 2018-06-05

II Tydzień Godnego PoroduSzkoła Rodzenia w Słupsku po raz drugi dołączyła do Tygodnia Godnego Porodu organizowanego przez Fundację Rodzic po Ludzku z Warszawy. W dniach 22 – 25 maja odbył się szereg spotkań i warsztatów m.in. spotkanie dot. standardów opieki okołoporodowej i planu porodu - czym jest i dlaczego warto go mieć? W tym samym dniu panie mogły wypróbować na sobie sprzęt o nazwie TENS. W czwartek 24 maja przez cały dzień odbywały się warsztaty prowadzone przez Annę Hildebrandt z firmy Rodzice bez obaw działającej na co dzień na terenie Trójmiasta. W piątek Tydzień Godnego Porodu w Słupsku odbył się w plenerze, a dokładnie w Parku Kultury i Wypoczynku.  W pięknych okolicznościach przyrody panie miały okazję ćwiczyć jogę oraz poznać różne techniki chustonoszenia.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjeć z tego wydarzenia.

więcej

Aktualności

ZP-M-381-2/18 - Istotne informacja dot. przetargu ZP-M-381-2/18

13:47, 2018-05-25

846.1942.jpg

 Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku informuje, że w zakładce PRZETARGI (klik)
opublikowane zostały pytania i odpowiedzi do prowadzonego postepowania nr ZP-M-381-2/18  pn.

Dostawa, montaż i uruchomienie sprzętu i wyposażenia informatycznego w ramach projektuRPO WP 2014-2020 pn. „Wdrożenie systemu elektronicznej dokumentacji medycznej z funkcjonalnością przesyłu danych obrazowych w podmiotach leczniczych subregionu słupskiego wraz z niezbędną infrastrukturą”.

 Znajują sie tam również zmodyfikowane załączniki do SIWZ.


Dodatkowo:
Zamawiający przewiduje przeprowadzenie wizji lokalnej w dniu 29.05.2018 (wtorek)  godzina 9:00.
Miejsce rozpoczęcia wizji lokalnej ul. Tuwima 37, 76-200 Słupsk (pok.  407).

 

Aktualności

II Tydzień Godnego Porodu w Słupsku

09:53, 2018-05-21

845.1941.jpgFundacja Rodzić po Ludzku po raz drugi organizuje Tydzień Godnego Porodu - ogólnopolski cykl spotkań lokalnych dla kobiet w ciąży, par oczekujących dziecka, rodziców małych dzieci. Wspólnie z położnymi, doulami, instruktorkami szkół rodzenia, promotorkami karmienia piersią oraz kobietami, którym bliska jest idea „rodzenia po ludzku” w ponad 50 miastach w całym kraju w jednym majowym tygodniu zorganizowanych zostanie kilkaset bezpłatnych wydarzeń o tematyce okołoporodowej.

Tegoroczny Tydzień odbędzie się pod hasłem „Plan porodu – poznaję moje potrzeby i prawa”. W dniach 21-27 maja lokalne aktywistki będą mówić kobietom w całej Polsce o planie porodu – czym jest i dlaczego warto go mieć. Po to, by kobiety wiedziały, że zgodnie z prawem mogą rodzić w zgodzie z własnymi potrzebami. Obok spotkań na temat planu porodu i jego korzyści, będą się odbywały warsztaty, projekcje filmów, spotkania laktacyjne, kręgi okołoporodowe, wystawy. Będą spotkania z ekspertami - położnymi, doulami, doradczyniami laktacyjnymi, fizjoterapeutami, psychologami oraz rozmowy na temat sytuacji
i jakości opieki okołoporodowej w lokalnych szpitalach.

Również Słupsk po raz drugi dołącza do Tygodnia Godnego Porodu. W dniach 22 – 25.05.2018 w Szkole Rodzenia „Jakość narodzin – jakość życia” odbędą się różne spotkania i warsztaty. Więcej informacji na stronie wydarzenia Tydzień Godnego Porodu 2018.

więcej

Aktualności

Zdrowie i rodzina odcinek 14

09:49, 2018-05-02

841.1940.jpgZapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka programu Zdrowie i rodzina. A w nim wiele ważnych informacji oraz rozmów z naszymi specjalistami:

- Światowy Dzień Zdrowia z SPMZOZ w Słupsku - efekty akcji,

- rozmowa z lek. neonatlog Magdaleną Kukulską o szczepieniu najmłodszych dzieci,

- spotkanie Poradni Promocji Zdrowia w Klubie Aktwyności Osób Niepełnosprawnych.

LINK Odcinek 14 Zdrowie i rodzina

Wszystkie działania realizowane w ramach projektu „Zdrowie – Mama i Ja” są bezpłatne. Projekt finansowany jest przez Miasto Słupsk.

Aktualności

Udana akcja profilaktyczna z okazji Światowego Dnia Zdrowia

13:48, 2018-04-09

Festyn zdrowiaPonad 450 bezpłatnych badań w kierunku chorób tarczycy, USG aorty jamy brzusznej, poziomu cukru i cholesterolu we krwi, ciśnienia, pomiarów tkanki tłuszczowej i porad zdrowotnych - takie są efekty akcji zdrowotnej z okazji Światowego Dnia Zdrowia, która odbyła się w minioną sobotę w Przychodni przy ul. Tuwima 37. Osoby, które skorzystały z badań, mogły częstować się jabłkami i zdrowymi przekąsami przygotowanymi przez uczniów z Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku, a także otrzymały upominki od partnerów wydarzenia.

Celem akcji było zachęcenie mieszkańców Słupska i okolic do regularnych badań profilaktycznych oraz zdrowego trybu życia. Podczas festynu zdrowotnego odbywały się bezpłatne badania słuchu, porady dietetyczne, pokaz pierwszej pomocy, porady w zakresie chorób tarczycy czy nauka samobadania piersi.

Kolejka po bezpłatne kupony na badania tarczycowe oraz USG ustawiła się już o godz. 8.00. W dniu akcji przeprowadzono 100 badań laboratoryjnych oraz 70 badań przesiewowych USG. Kolejnych 30 osób zapisano na terminy jeszcze w tym samym miesiącu. W ramach tych badań u dwóch osób stwierdzono początkowe stadium tętniaka aorty jamy brzusznej, a u kilku innych wykryto inne nieprawidłowości w obrębie przewodu pokarmowego.

Organizatorem akcji, przeprowadzonej w ramach Światowego Dnia Zdrowia pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich”, był Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku, przy wsparciu partnerów: ENGIE EC Słupsk Sp. z o.o., Aktywna Fabryka, Zespół Szkół Agrotechnicznych, Geers - dobry słuch, Państwowa Inspekcja Sanitarna Słupsk, Teb Edukacja Słupsk, Stowarzyszenie Amazonka Słupsk, BranQ sp. z o.o., Fundacja Jak Motyl.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

więcej
Elektroniczne zamówienie recepty Projekt dofinansowany z funduszy europejskich Projekt ZDROWIE - MAMA I JA Dla niepełnosprawnych Oceń nas