Aktualności

Aktualności

Badania profilaktyczne i edukacja zdrowotna podczas turnieju piłkarskiego w Kobylnicy

11:20, 2017-09-18

Namiot prozdrowotnyW minioną sobotę na stadionie przy ul. Wodnej w Kobylnicy odbył się V Jubileuszowy Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldbojów i Superjuniorów.  Nie zabrakło sportowych emocji, gdyż każdy zespół chciał zdobyć jak najwięcej wyróżnień oraz nagród. Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Zdrowotnej w Słupsku włączył się w imprezę poprzez ufundowanie dla wygranych drużyn pięciu pakietów badań laboratoryjnych, zawierających badania dobrane specjalnie pod kątem mężczyzn (morfologia, OB, badanie ogólne moczu, glukoza, alat, aspat, cholesterol całkowity, HDL, LDL, trójglicerydy). Ponadto specjaliści z Poradni Promocji Zdrowia działającej w ramach projektu „Zdrowie – Mama i Ja”,  prowadzili podczas imprezy edukację zdrowotną oraz wykonywali badania profilaktyczne. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy.

więcej

Aktualności

Nowe programy profilaktyczne realizowane przez SPMZOZ w Słupsku

13:48, 2017-09-15

766.1647.jpgSamodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku rozpoczął realizację dwóch programów profilaktycznych współfinansowanych przez Urząd Miasta Słupska.

Pierwszym z nich jest program profilaktyki zdrowotnej w zakresie przeprowadzania szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy wśród dziewczynek urodzonych w 2004 roku i zameldowanych na terenie miasta Słupska. Celem programu jest zmniejszenie zachorowań na nowotwory inicjowane infekcją HPV, tym samym wpływ na poprawę zdrowia Słupszczan zgodnie z zaleceniami wskazanymi przez Ministra Zdrowia.

Program realizowany będzie w szkołach podstawowych w roku szkolnym 2017/2018 poprzez organizowanie spotkań informacyjnych i przeprowadzenie szczepienia trzema szczepionkami przeciwko zagrożeniu HPV wśród około 267 dziewczynek.

Rak szyjki macicy jest drugim (po raku piersi) „zabójcą” kobiet w Polsce. Co roku u ok. 4000 Polek wykrywa się tę chorobę, a połowa z nich umiera z powody zbyt późnej diagnozy. W patogenozie raka szyjki macicy główną rolę odgrywają szczepy HPV przenoszone drogą płciową. Z tego powodu szczepienia przeciwko tym wirusom powinny być jedną ze składowych rogramu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.

Drugim jest program profilaktyki zdrowotnej w zakresie wykonania przeglądów stomatologicznych wśród uczniów drugich klas słupskich publicznych i niepublicznych szkół gimnazjalnych. Jego celem jest podniesienie świadomości zdrowotnej młodzieży i ich rodziców poprzez edukację, zmiana zachowań prozdrowotnych, poznanie techniki prawidłowego mycia zębów i zachęcanie rodziców do wizyt z dzieckiem w gabinecie dentystycznym.

Próchnica zębów wskazywana jest jako współczesna poważna choroba cywilizacyjna. Według Rzecznika Praw Dziecka około 85% dzieci 6-letnich ma próchnice, wśród 18-latków jest to aż 95%.

Aktualności

Biuletyn "Zdrowie i rodzina" 2/2017 - zapraszamy do lektury!

14:40, 2017-09-11

Zdrowie i Rodzina 2/2017Zapraszamy do lektury drugiego w tym roku numeru biuletynu "Zdrowie i Rodzina". W tym numerze między innymi:

- Depresja - porozmawiajmy o niej
- Dieta, sport, profilaktyka - dbaj o swoje zdrowie kompleksowo!
- Stres - jak sobie z nim radzić?
- Dopalacze - dlaczego są tak niebezpieczne?
- Palenie papierosów a ciąża - wpływ nikotyny na dziecko
- Rola ojca w wychowaniu dziecka
- Zdrowomocni - chudnij razem z nami!

Co jeszcze oferuje mieszkańcom Słupska projekt "Zdrowie - Mama i Ja" w ramach bezpłatnych programów profilaktyki zdrowotnej? Bezpłatne egzemplarze do nabycia są we wszystkich przychodniach rejonowych SPMZOZ w Słupsku, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Słonecznej oraz Urzędzie Miejskim w Centrum Obsługi Mieszkańców. Projekt finansowany jest przez Miasto Słupsk, a realizowany przez SPMZOZ w Słupsku.

Biuletyn Zdrowie i Rodzina 02/2017

Aktualności

Pożegnanie

14:50, 2017-08-30

O762.1643.jpgdeszła nasza wapaniała Jadwiga Urszula Stawnicka.

Lekarz pediatra, specjalista medycyny ogólnej.

Na początku swojej drogi zawodowej Pani Doktor pracowała na Oddziale Pediatrycznym słupskiego szpitala oraz w przychodni Dziecięcej przy ul. Sienkiewicza i po przeniesieniu tej Przychodni na ul. Wojska Polskiego. Przez kilka lat pełniła również funkcję Kierownika Przychodni. Przez cały okres pracy zawodowej systematycznie się dokształcała, a wszystko to dla swoich małych pacjentów, dla których miała wielkie serce. Ze swoimi pacjentami i ich rodzicami nawiązywała serdeczne relacje. W rozmowach jej dorośli już teraz pacjenci zawsze wypowiadają się z ogromną sympatią i wdzięcznością. Opieka nad zdrowiem swoich pacjentów była jej powołaniem. Nigdy nie odmówiła, kiedy była potrzeba przyjęcia dodatkowego pacjenta mimo, że miała już przekroczony komplet zarejestrowanych pacjentów. Rzadko wychodziła z pracy o czasie. Była bardzo odpowiedzialna i pracowita. Miała ogromną liczbę przyjaciół w pracy i poza nią. Była bardzo lubiana i ceniona przez pielęgniarki. W trudnych momentach zawsze mogły na nią liczyć. Nawet kiedy już nie pracowała była w ciągłym kontakcie z pracownikami przychodni i dyrekcją. Kiedy tylko była w pobliżu zawsze wstąpiła, żeby dowiedzieć się co słychać w pracy i w zyciu osobistym współpracowników.

Również my w SPMZOZ zawsze mogliśmy na nią liczyć. To wielka rzecz mieć w gronie kadry medycznej pracownika tej klasy. Zawsze subtelna, ciepła o wysokiej kulturze osobistej. Rozmowa z Panią Doktor była prawdziwą przyjemnością.

Trudno nam przyjąć do wiadomości, że nie ma jej już wśród nas. Pozostanie jednak na zawsze w naszej pamięci.

Dziękujemy Pani Doktor.

Składamy wyrazy współczucia mężowi, dzieciom oraz pozostałej rodzinie i bliskim.

                                     Dyrektor SPMZOZ i współpracownicy.

Aktualności

Zdrowomocni - ponad 100 kg zgubionych!

14:15, 2017-06-29

Zdrowomocni27 czerwca odbyło się kolejne spotkanie Klubu Zdrowomocni. Tym razem nie w przychodni, a w jednej ze słupskich kawiarni, gdzie uczestnikom zostały wręczone dyplomy podsumowujące kilkumiesięczną pracę nad zmianą swoich codziennych nawyków żywieniowych. Największą nagrodą dla osób uczestniczących w klubowych spotkaniach są zgubione kilogramy oraz lepsze samopoczucie. Zmiany, których dokonali Klubowicze wymagały od nich ogromnego wysiłku i wytrwałości. Pod opieką specjalistów: dietetyka Magdaleny Tańskiej oraz doradcy żywieniowego Sylwii Laskowskiej, waga Zdrowomocnych od pierwszego ważenia w lutym br. zmalała w sumie o 105 kg! Kolejny nabór do Klubu Zdrowomocni już we wrześniu.

Spotkania Klubu kierowane są do osób, które chcą w zdrowy sposób uzyskać prawidłową masę ciała, a którym brakuje motywacji do działania, a także czują się osamotnione ze swoim problemem. Kogo można spotkać w Klubie „Zdrowomocni”? Przede wszystkim wyjątkowych ludzi – zarówno specjalistów z Poradni Promocji Zdrowia, jak i osoby, które chcą prowadzić zdrowy tryb życia. Spotkania z osobami, które już znacznie zredukowały swoją masę ciała dodatkowo zmotywują do zmiany swoich codziennych nawyków żywieniowych.

Spotkania w ramach Klubu są bezpłatne i odbywają się w sali Szkoły Rodzenia – na III piętrze Przychodni Rejonowej przy ulicy Westerplatte 1 w Słupsku. Więcej informacji na temat spotkań można uzyskać w Poradni Promocji Zdrowia pod nr telefonu 59 844 76 16.

Poradnia Promocji Zdrowia jest częścią projektu „Zdrowie Mama i Ja” finansowanego przez Miasto Słupsk. Projekt realizowany jest przez Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku.

więcej

Aktualności

Nowy cyfrowy aparat RTG w SPMZOZ w Słupsku

12:00, 2017-06-21

747.1592.jpg         SPMZOZ w Słupsku zakupił z własnych środków wysokiej klasy cyfrowy aparat rtg do zdjęć płuc i kości. Aparat japońskiej produkcji, przeszedł wszystkie testy i odbior y. Wyposażony jest w dwa detektory o najwyższej w swojej klasie rozdzielczości, co sprawia, że zdjęcia są bardzo dokładne. Wykonane zdjęcia są przesyłane bezpośrednio do stacji opisowej lekarza radiologa, a pacjent otrzymuje je na płycie CD.
          Zdjęcia zlecane przez poradnię chirurgii urazowo-ortopedycznej przesyłane są na specjalny monitor lekarza ortopedy. Taka metoda zapewnia naszym pacjentom szybszą i dokładniejszą diagnozę. Wyeliminowana została konieczność wywoływania zdjęć na kliszach, przy użyciu szkodliwych dla środowiska wywoływaczy i utrwalaczy. Pełna automatyka procesu diagnostyki sprawia, że praca techników i lekarzy jest bardziej komfortowa.
          SPMZOZ już posiadał trzy aparaty cyfrowe: mammograf, pantomograf oraz aparat do zdjęć pojedyńczych zębów. Ostatnim etapem informatyzacji Zakładu Rentgenodiagnostyki będzie ucyfrowienie analogowego aparatu do zdjęć kostno-płucnych, co zostanie zrealizowane do końca września 2018 r. Zakupione zostanie też oprogramowanie informatyczne umożliwiające utworzenie systemu teleradiologii, pozwalające na wysyłanie zdjęć na komputery wszystkich naszych lekarzy. Wydatki na ten cel pochodzić będą częściowo z funduszy europejskich.

Aktualności

Przedszkolaki z Wrześcia dla pacjentów przychodni

14:52, 2017-06-09

745.1588.jpgSPMZOZ w Słupsku jest jedną ze 162 placówek zdrowotnych z całej Polski, którą w tym roku wspiera Fundacja Zaczytani. Misją Fundacji jest wsparcie dzieci, młodzieży oraz dorosłych przebywających w takich placówkach oraz promowanie czytelnictwa. Każdego roku w akcje angażuje się  setki osób działających aby wspólnie inspirować i pomagać. Akcja została objęta Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Zdrowia, Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Ministra Praw Pacjenta oraz Prezydentów zaczytanych miast. Do akcji przyłączył się Punkt Przedszkolny przy Szkole Podstawowej we Wrześciu. Dzięki zebranym książkom nasze kąciki czytelnicze w przychodniach wzbogaciły sie o ponad 100 pozycji dla dzieci i dorosłych. Przedszkolaki wraz z opiekunkami osobiście dostarczyły książki. Przedszkole otrzymało pisemne podziękowania za przekazane dary. Panie pielęgniarki środowiskowo-rodzinne z Przychodni Rejonowej przy ul. Wojska Polskiego zaprosiły dzieci na małą wycieczkę po gabinetach lekarskich, gdzie pokazały im podstawowe narzędzia lekarskie oraz zapoznały dzieci z pracą pielęgniarki. Na koniec przedszkolakom zostały wręczone symboliczne upominki.

więcej

Aktualności

"Zdrowie - Mama i Ja" - profilaktyka w plenerze

14:30, 2017-06-09

744.1566.jpgWraz z nadejściem cieplejszych dni promocja zdrowia przeniosła sie poza mury przychodni. Specjaliści projektu "Zdrowie - Mama i Ja" prowadzą edukację oraz profilaktykę zdrowotną w plenerze z okazji, np. Dnia Matki czy Dnia Dziecka. W maju oraz w pierwszych dniach czerwca projekt brał udział w akcjach:

- Salwa Festiwal 03.05.2017 r. - badania profilaktyczne, edukacja zdrowotna

- Piknik Historyczno - Literacki 06.05.2017 r. - badania profilaktyczne, edukacja zdrowotna

- Piknik z okazji Dnia Matki 26.05.2017 r. - organizowany przez Szkołę Rodzenia. Warsztaty dla młodych matek z dziećmi

- Dzień Wyjątkowej Mamy 27.05.2017 r. - organizowany przez Stowarzyszenie Wiatraczek - edukacja zdrowotna

- Dni Kobylnicy 28.05.2017 r. - badania profilaktyczne, edukacja zdrowotna

- Festyn rodzinny Rodzino trzymaj formę 02.06.2017 r. - badania profilaktyczne, edukacja zdrowotna

- Festyn Rodzinny Zdrowa szkoła - zdrowy uczeń 03.06.2017 r. - edukacji w zakresie higieny jamy ustnej

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tych wydarzeń.

więcej

Aktualności

Medale Za Zasługi w Pielęgniarstwie i Położnictwie dla pielęgniarek z SPMZOZ w Słupsku

10:46, 2017-06-02

743.1564.jpg29 maja 2017r. w Nowym Teatrze m. Witkacego w Słupsku odbyła się uroczystość  z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej, połączona z  60 leciem istnienia Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. W czasie jej trwania, wręczone zostały przez Przewodniczącą Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Słupsku dr Elżbietę Grygorowicz Medale „Za zasługi w pielęgniarstwie i położnictwie”. Uhonorowanych zostało 51 pielęgniarek i położnych z  regionu słupskiego z różnych placówek medycznych. Spośród wyróżnionych były pielęgniarki z Samodzielnego Publicznego Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupsku: Helena Korewo, Barbara Janusik, Wanda Wiśniewska, Mariola Dyśko. Po przekazaniu słów uznania za wykonywaną pracę, życzeń oraz kwiatów uroczystość zakończyła się wystawieniem sztuki "Mayday 2".

więcej

Aktualności

Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku laueratem plebiscytu Hipokrates 2017

11:33, 2017-05-16

Rozdanie dyplomów Hipokrates 2017Głos Pomorza już po raz ósmy przeprowadził plebiscyt Hipokrates 2017. Dzięki plebiscytowi mieszkańcy regionu mogli wyrazić swoje uznanie dla pracy i zaangażowania lekarzy, pielęgniarek oraz placówek medycznych. Głosowanie czytelników trwało około miesiąca i zakończyło się uroczystym spotkaniem w słupskiej Restauracji Anna de Croy, podczas którego laueratom plebiscytu zostały wręczone nagrody i wyróżnienia. Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w tegorocznym plebiscycie został doceniony przez swoich pacjentów w kategorii Przychodnia Przyjazna Pacjentom. W głosowaniu czytelników Przychodnia Rejonowa przy ul. Wojska Polskiego otrzymała trzecie miejsce. Dyplom z rąk redaktora naczelnego Głosu Pomorza Krzysztofa Nałęcza, odebrała Maria Mazur – Dyrektor SPMZOZ w Słupsku oraz Marek Piliszczuk - Kierownik przychodni przy ul. Wojska Polskiego. Za wszystkie głosy serdecznie dziękujemy.

Elektroniczne zamówienie recepty Projekt dofinansowany z funduszy europejskich Projekt ZDROWIE - MAMA I JA Dla niepełnosprawnych Oceń nas