Aktualności

Różowy październik - Miesiąc Świadomości Raka Piersi

14:15, 2017-10-11

Samobadanie piersiCo roku październik obchodzony jest jako miesiąc walki z rakiem, szczególnie z rakiem piersi u kobiet. W tym czasie zachęcamy do badań profilaktycznych w szczególności wszystkie mieszkanki miasta Słupska i okolic.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym kobiet, co dotyczy krajów rozwiniętych i rozwijających się. Najnowsze dane epidemiologiczne wskazują, że w Polsce w 2014 roku odnotowano ponad 17 tysięcy nowych przypadków zachorowań na raka piersi oraz blisko 6 tysięcy zgonów z powodu wymienionego nowotworu. Dodatkowo, rak piersi – wśród wszystkich chorób nowotworowych – jest drugą, po raku płuca, przyczyną umieralności kobiet w Polsce.

Największą przeszkodą w walce z tym nowotworem złośliwym jest jego późna wykrywalność. Choroba ta wciąż stanowi w naszej mentalności pewnego rodzaju tabu, nie chce się o niej wiedzieć, a tym bardziej rozmawiać. Zbyt mało kobiet u nas w kraju ma świadomość tego, iż właściwa profilaktyka oraz szybkie wykrycie raka piersi może uratować życie.

W ramach projektu "Zdrowie - Mama i Ja" finansowanego przez Miasto Słupsk prowadzona jest edukacja w zakresie profilaktyki raka piersi. Na spotkaniach panie dowiadują się jak ważna jest profilaktyka, czym się rożni badanie USG od badania mammograficznego, oraz które panie kwalifikują się do bezpłatnego programu NFZ. Na fantomie panie ćwiczą naukę samobadania piersi. Dzięki możliwości dowolnego umieszczania guzków w fantomie, nauka jest bardziej urozmaicona. Takie spotkania mają również charakter motywujący kobiety do częstej samokontroli piersi  oraz korzystania z mammografii. Zachęcamy do kontaktu z Poradnią: 59 844 76 21 w celu umówienia spotkania indywidualnego lub grupowego dla firm i instytucji.

więcej

Aktualności

Tydzień Bliskości w Słupsku za nami

11:14, 2017-10-10

Tydzień BliskościWarsztaty, wykłady, zajęcia dla maluszków i dla ich rodziców – Szkoła Rodzenia „Jakość narodzin – jakość życia” po raz drugi uczciła październikowy International Babywearing Week, czyli Międzynarodowy Tydzień Noszenia Dzieci organizując Tydzień Bliskości w Słupsku. W zajęciach ogółem wzięło udział około osiemdziesięciu osób. Skoro to Międzynarodowy Tydzień Noszenia Dzieci, to oczywiście nie zabrakło warsztatów chustowych, które prowadziła Karolina Malinowska, Doradca Noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich po kursie ClauWi®.

Jednak tematyka Tygodnia nie obejmowała wyłącznie chustonoszenia. Mieszkanki Słupska miały okazję porozmawiać z psycholog Agnieszką Suską o emocjach jakie pojawiają się              w rodzinie wraz z przyjściem dziecka na świat, a o zdrowym odżywianiu z doradcą żywieniowym Sylwią Laskowską z Poradni Promocji Zdrowia. Słupska szkoła muzyczna Yamaha przeprowadziła zajęcia umuzykalniające dla maluszków od 4 do 18 msc. życia, a psycholog ze Szkoły Rodzenia Maja Majchrzak opowiedziała kobietom w ciąży jaki wpływ na rozwój dziecka ma słuchanie muzyki. Panie wzięły również udział w prowadzonych przez psycholożkę zajęciach z relaksacji.

W związku z tym, że październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, obchody Tygodnia Bliskości były doskonałą okazją, aby przypomnieć kobietom jak istotną rolę dla ich zdrowia pełni profilaktyka raka piersi. Podczas spotkania z położną Krystyną Kowczugo panie dowiedziały się jak ważne jest samobadanie piersi oraz nauczyły się jak prawidłowo je wykonywać.

W ostatnim dniu Tygodnia rodzice wraz z dziećmi uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez Agatę Urbańczyk    z Centrum Helen Doron w Słupsku. Nie brakowało piosenek i zabaw w języku angielskim, przy których było mnóstwo uśmiechu. Tydzień Bliskości w Słupsku zakończył się wspólnym tańcem z maluchami w chustach lub na rękach. Zajęcia w rytmach salsy poprowadziła Martyna Gierszewska – instruktorka tańca. Panie przekonały się, że taniec pozwala nie tylko na pozbycie się zbędnych kilogramów po ciąży, ale również pogłębia więź ze swoim Maluszkiem.

Dzięki zaangażowaniu wielu specjalistów i partnerów Międzynarodowy Tydzień Bliskości był wydarzeniem, z którego rodzice mogli korzystać bezpłatnie. W tym Tygodniu chodziło przede wszystkim o noszenie dzieci w chuście, ale najważniejsza okazała się  bliskość. Bliskość między rodzicami a dziećmi, między sobą nawzajem, gdy zawiązywały się nowe znajomości. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

Szkoła Rodzenia "Jakość narodzin - jakość życia" działa w ramach projektu Zdrowie - Mama i Ja" finansowanego przez Miasto Słupsk.

więcej

Aktualności

Krew na zaproszenie

10:30, 2017-10-09

Krew na zaproszenieRównież w tym roku pracownicy SPMZOZ w Słupsku wsparli Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w akcji pn. Krew na zaproszenie.  Akcja wspólnego oddawania krwi odbyła się 6 października w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku. Główną jej ideą jest uzupełnienie zapasów Stacji Krwiodawstwa oraz promowanie idei honorowego krwiodawstwa. Podczas piątkowej akcji krew oddało kilkanaście osób. Dziękujemy krwiodawcom udziału i gratulujemy organizatorom.
Krew to jeden z podstawowych i bodaj czy nie najważniejszy płyn ustrojowy w organizmie człowieka. Różne sytuacje życiowe mogą powodować utratę większej lub mniejszej jej ilości. Przy niewielkim ubytku, nasz organizm jest w stanie sam go zregenerować. Większe krwotoki mogą stać się przyczyną realnego zagrożenia życia lub zdrowia poszkodowanego. Również wiele chorób, mogących zaistnieć bez nagłych wypadków, wymaga podania pacjentowi krwi pełnej lub pojedynczych jej składników. Stąd też zawsze istnieje potrzeba oddawania krwi. Mimo ogromnych postępów, jakie czyni w ostatnich latach medycyna, nie udało się wynaleźć preparatu sztucznie wytwarzanego, który mógłby w pełni zastąpić życiodajny płyn. Współczesna opieka medyczna nie jest w stanie obejść się bez ważnych partnerów – krwiodawców, którzy są jedynym źródłem zaopatrzenia w ten niezastąpiony lek. (oddajkrew.pl)

więcej

Aktualności

Słupskie Dni Seniora - Galeria

15:02, 2017-10-02

Słupskie Dni SenioraZa nami pierwsza edycja Słupskich Dni Seniora. W dniu 29 września 2017 r. w auli Akademii Pomoskiej przy ul. Arciszewskiego, seniorzy mogli zapoznać się z ofertą SPMZOZ w Słupsku, zmierzyć ciśnienie krwi, skorzystać z porad dietetycznych oraz nauczyć się prawidłowego wykonywania samobadania piersi. Słupskie Dni Seniora zorganizowane zostały z inicjatywy Słupskiej Rady Seniorów przez Stowarzyszenie Horyzont. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

więcej

Aktualności

Międzynarodowy Dzień Lekarza - 01.10.2017

14:55, 2017-09-28

772.1678.jpg

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW »
Elektroniczne zamówienie recepty Projekt dofinansowany z funduszy europejskich Projekt ZDROWIE - MAMA I JA Dla niepełnosprawnych Oceń nas